Večeras u 18h, „An Aspect of Contemporary Photobooks from Turkey“, FUAM Limited Edition izložba foto-knjiga, u Univerzetskoj biblioteci, Bulevar kralja Aleksandra 71.
Kustos Volkan Kızıltunç
Zašto su nam potrebne foto-knjige?
“verba volant scripta manent”
Tuna Uysal:
Zašto su ljudima potrebne knjige? Zašto neprestano beleže ono što je rečeno ili čemu svedoče? Čemu se teži vođenjem evidencije? Na ova pitanja se može odgovoriti na različite načine. Zbog trajnosti, besmrtnosti, da se prenese znanje, da se upozori, da se zadovolje potrebe pripadanja/posedovanja… itd.
Prepoznajući vrednost beleženja, ljudska svest se brzo usmerava na različite metode beleženja i njihove prikaze. Svaki simbol i svaki sistem kodiranja koji su prepoznati po svojoj komunikacijskoj moći se učinkovito koriste, dok su oduvek sprovođene studije s ciljem razvijanja različitog sistema komunikacije. Fotografija je zauzela to mesto u svim tim indeksima komunikacijskih simbola, od trenutka svog otkrića sve do danas. Kao što je Willem Flusser rekao: „U prošlosti su tekstovi opisivali slike, dok sada, obrnuto, fotografije vizualizuju novinske članke“. Dakle, koliko god je fotografija umetnost, podjednako je i vid komunikacije, koji otkriva svoju narativnu moć. A zašto neki vid komunikacije koji ima narativnu moć ne bi bio knjiga? „Fotografija se pretvorila u vizualni jezik, i sada eminentno ragovaramo sa slikama“.
Na koji način fotografija, koja se na zidovima galerijama ili u časopisima savremenog doba izlaže kao jedinstven objekat, može preuzeti formu knjige, čak i ako komunikacijski fenomen posmatra fotografiju kao jezik? Na ovo pitanje se može odgovoriti izjavom Quentina Bajca, kustosa odeljenja za fotografiju njujorške MOMA-e: „Fotografija se više ne kači na zid. Knjiga čini osnovu fotografije. Trebalo bismo da budemo svesni toga i da sarađujemo sa muzejskim bibliotekama. Naše okruženje je ispunjeno mnogim primerima koji su sačinjeni od ove forme i treba da ih skupimo“.
„FUAM“ (Centar za fotografsku praksu i istraživanje) natoji da odgovori na fenomen „FOTO-KNJIGA“, koji upravlja formama produkcije i delenja u umetničkom svetu. Umetnici imaju priliku da rade sa, i da svoje fotografije predstavljaju izvrsnim umetničkim imenima u svetu foto-knjige, kao što su Ania Nalecka, Rafal Milach, Nico Baumgarten, Michela Palermo, Matthieu Charon, Remi Faucheux, Marcus Schaden, Frederic Lezmi, Calin Kruse, Valentina Abenovelli i Alex Bochetto. Foto-knjiga kao jedna od osnovnih oblika fotografije ima ogroman značaj u smislu da je ona glavni projekat FUAM-a. Jedan od glavnih ciljeva ovog projekta je fokus na produkciju foto-knjiga koje poslednjih godina imaju sve veću vrednost u akademskom svetu, kao i da kroz nove produkcije uvede različite umetnike u svet umetnosti i uspostavi centar koji će objediniti sve što je okupljeno.
uz podršku Yunus Emre Enstitüsü – Turski kulturni centar Beograd